Skocz do zawartości

Witaj na Forum How2Win
Zarejestruj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności. W momencie w którym się zarejestrujesz i zalogujesz będziesz mógł tworzyć tematy, wysyłać odpowiedzi, dawać punkty reputacji, dostaniesz dostęp do prywatnego komunikatora, postowania aktualizacji statusu, zarządzania profilem i wielu innych opcji. Ta wiadomość zniknie jeśli się zarejestrujesz..
Zaloguj się Załóż konto
Zdjęcie

Książki

25 odpowiedzi w tym temacie
Snîgønas
  • Członkowie społeczności
  • 1 569 postów
  • Spamer Alfa
  • Last active: dziś, 20:55

Jako, że nigdzie nie znalazłem takiego tematu, to sam go założę.

Jakie książki czytacie? Co polecacie, jakie gatunki lubicie?

A jeśli ktoś chce można się pochwalić swoją biblioteczką :D

Ja sam lubię fantastykę, książkami historycznymi także nie pogardzę.

• 0

Cześć! Jestem wirusem, pochodzę z Albani. Jako, że mój programista nie ma pieniędzy, to po prostu zrób sobie coś na komputerze i podaj mnie dalej. Dzięki!

Edi
  • Moderatorzy
  • 902 postów
  • Sokuł
  • Last active: dziś, 16:55

PN-EN 1992-1-1

PN-B-03264

PN-EN 1993-1-1

I kilka innych numerkowatych. Dla przyjemności niestety nie czytam ;/

• 3

Tutturu

Kordylian
  • 466 postów
  • Prawie poeta
  • EUNE Nick:Kordylian
  • Last active: 01 paź 2017 19:13

Fantasy, fantasy i jeszcze raz fantasy.

Przeczytałem:

- <7/7> Harry'ego Pottera po kilka razy

- <2/3> Hobbita i LoTRa (bez Sillmarilionu, nie mogę się ogarnąć, żeby gdzieś go zdobyć)

- <4/4 w tomach, 5/5 w książkach> "Dziedzictwo" Paoliniego

- <4/4> "Century" Pierdomenico Baccalario

- <14/16 lub /17, jeśli liczyć "Regułę Dziewiątek"> "Miecz Prawdy" Tarry'ego Goodkinda (przeczytałem 7 lub 8 książek tego cyklu w ciągu 31 dni wakacji)(o, są kolejne dwie, trzeba odwiedzić bibliotekę xD)

- <7/7 do polskich> "Artemis Fowl" Eoina Colfera

- <4,5/5 w tomach,  7/8 w książkach> "Pieśń Lodu i Ognia": Georga Martina. I tego mam wszystkie przeczytane książki kupione.

I byłbym zapomniał o drugim filarze fantasy zaraz po Tolkienie:

- <7/7> "Opowieści z Narnii" C. S. Lewisa

I to chyba tyle, jeśli dobrze pamiętam. Przeczytałem jeszcze jedną książkę Prachetta, ale nie przypadła mi do gustu za bardzo.

• 1

"Zanim siądziesz na kibel, sprawdź, czy masz papier" ~ Sedes z Ebonitu

0U4lnT.gif

Jako że chyba najbardziej się udzielam na "Podaj nutę", to macie tu moją rozpiskę ocen:

Spoiler

Kazujui
  • 666 postów
  • Hejtuzui
  • Last active: 23 kwi 2017 04:29

Ostatnio czytałem 2 fajne serie jeżeli chodzi o fantastyke.

1. Pan lodowego Ogrodu jarosława Grzędowicza  IV tomy.

2. Akty Caina Matthew Woodring Stover V tomów (I. Bohaterowie Umieraja, II-III. Ostrze Tyszalle'a, IV. Cain Czarny Nóż, V. Prawo Caina)

• 0

6612583_trener.png

xMikeNigdySmok
  • 426 postów
  • Farfocel
  • Last active: dziś, 21:33
Ja tam lubię książki Fantasy :D
1. Wszyscy zwiadowcy Johna Flanagana :)
2. Hobbity, Władcy pierścieni, Silmarilion i niedokończone opowieści Tolkiena.
3. Drużyna Johna Flanagana.
4. Wszystkie Wieśki
5. Zajebiste Książki w WorKrałtów.
6. Wszystkie części Horego Piotera
  • 2

Skala oceny w Podaj Nutę

Spoiler

ImpostoRPL
  • 71 postów
  • Brąz III
  • Last active: 20 sty 2016 11:57

Gdzieś w jakimś temacie wspominałem, ale dodam info tutaj, jako że to temat i miejsce właściwe:
https://pl.wikipedia...arcin_Ciszewski

Polecam cała serię "www". Nie ma to jak Twarde strzelające do Tygrysów :D. Mróz i Upał tez trzymają poziom i spodobają się każdemu wielbicielowi książek kryminalnych.
Co do innych autorów - Tom Clancy - od klasyków jak "Polowanie na Czerwony Październik" przez "Kardynała" po serię "Centrum" która gorąco polecam każdemu, kto lubi wyrazistych bohaterów, wartka akcję i zakręconą fabułę.
Następnie Dan Brown - i tutaj, mimo ze przygody doktorka Langdona świetnie się czyta (szczególnie "anioły i demony") a filmy są bladym cieniem książek to i tak wolę "Zwodniczy punkt". Świetna fabuła, fabuła i jeszcze raz pomysł na fabułę. "Cyfrowa Twierdza" tak samo jest godna uwagi każdego fana dobrej powieści.

• 0

Sliv3r
  • 682 postów
  • Srebro I
  • Last active: 11 mar 2017 23:30

Kiedyś dużo fantastyki czytałem, polecam Wojnę Pajęczej Królowej, jedna z moich ulubionych serii, saga Drizzta (mimo że nie lubię tej postaci to są na szczęście inne ratujące te książki) i Powrót Arcymagów też mi zapadły w pamięć. Poza tym bardzo mi przypadło do gustu The Vampire Chronicles, ten kto oglądał i polubił film "Wywiad z Wampirem" nie pogardzi pewnie i resztą książek z tej serii ;) Ostatnio spodobały mi się kryminały, książki o Hannibalu są godne polecenia, tak samo jak Cruel and Unusual (czytałem angielską wersję, nie wiem czy jest polski przekład) i sporo więcej, rozpisywać się nad moją bibliografią nie ma sensu, najważniejsze chyba wymieniłem :P

• 0

It's SLIv3r! 

@Up, kolejny. Zresztą mnie to w sumie nie dziwi jakoś specjalnie, ci malutcy nie rozumieją tych wielkich, stąd ta niechęć do mnie, od was.

Mortyr
  • 832 postów
  • Placementy
  • EUNE Nick:MORTYR1
  • Last active: dziś, 16:25

Zdecydowana większość moich książek to encyklopedie, mam ich naprawdę sporo, na różne tematy. Znajdzie się również Hobbit (również jako komiks), oraz Demoniczna Saga, rozpoczynająca się od Malowanego Człowieka. Mam (prawie) każdą książkę z tej serii, są niesamowite i trzymają klimat.

Ps. Jest jeden straszny cliffhanger :o

• 0

"Ci, którzy nie pamiętają o przeszłości, są skazani na jej powtarzanie." ~George Santayana.

Snîgønas
  • 1 569 postów
  • Spamer Alfa

Ja podrzucę to co sam przeczytałem i miło wspominam. 

"Dzieje Elenium" Davida Eddingsa - Chyba książka, która najbardziej wryła mi się w pamięć. Róże są o niej opinie, lecz jak dla mnie będzie to zawsze jedna z najlepszych książek jakie czytałem :D

"Pieśń Lodu i Ognia" Georga R.R. Martina. Nie ma co o tym mówić, genialne i tyle. :D Mimo, że nie mam czasu żeby dokończyć pierwszy tom ;)

"Kroniki Wardstone" Joseph Delaney Kolejna seria, którą zapamiętałem i wspominam miło. :D Bardzo dobrze napisane, świetnie utrzymany klimat dark fantasy.

"Konklawe Cienii" Raymond E. Feist - Trzy książki, bardzo fajne, lecz w pewnym momencie jest sporo nawiązań do poprzednich książek autora, w tym samym świecie, więc łatwo się zgubić i nie wiedzieć o co chodzi. Ogólnie dobre, lecz autor w ciągu 1 książki która ma 300 (Chyba) stron postarzał bohatera o chyba 3-4 lata xD

"Pozaświatowcy" Brandon Mull - Super książka, 10/10, tylko dlatego, że bohater odszedł od oklepanych ras takich jak Elfy, Krasnoludy, Orki, a stworzył własne, takie jak rozsadnicy, którzy mogą sobie odłączać części ciała, dołączać je komuś innemu itd

O prozie Sapkowskiego i Tolkiena pisał nie będę bo każdy wie jak dobre to jest :P

Oprócz tego jest dużo więcej, ale nie chce mi się pisać. ;)

Wojnę Pajęczej Królowej,

Widzę, że nie tylko ja znam książki z Forgotten Realms :D

• 0

Cześć! Jestem wirusem, pochodzę z Albani. Jako, że mój programista nie ma pieniędzy, to po prostu zrób sobie coś na komputerze i podaj mnie dalej. Dzięki!

Kordylian
  • 466 postów
  • Prawie poeta
Zobaczyłem słowo "Kroniki" i od razu sobie przypomniałem jeszcze jeden cykl.
- <6/6> "Kroniki Pradawnego Mroku" - Michelle Paver, I r8 8/8.

I jeszcze posiadam "Fionavarski Gobelin", ale nie mogę się zmusić do przeczytania, bo na początku nudne jak nie wiem.
  • 1

0U4lnT.gif

Jako że chyba najbardziej się udzielam na "Podaj nutę", to macie tu moją rozpiskę ocen:

Spoiler

Dismay
  • 449 postów
  • Srebro IV
  • Last active: 18 lip 2017 20:21
"Pan Lodowego Ogrodu" jest świetny, też czytałem :)
Ogólnie to czytałem mnóstwo książek fantastycznych ale nie pamiętam już niestety tytułów tych, które wypożyczałem z bibliotek ;/
O klasykach tj. "Hobbit" czy "Wiedźmin" nie będę pisał, dorzucę natomiast coś o czym być może nie słyszeliście.
Mark Chadbourn, "The Dark Age" (w polskiej wersji chyba "Wiek Złych Rządów") - fantastyka, wizja przyszłości zdominowana wierzeniami celtyckimi, trylogia, gorąco polecam.
Anne MacCaffrey, seria książek "Jeźdźcy smoków" - przyszłość, dzieje ludzi kolonizujących odległą planetę, niesamowita historia o tym jak bardzo kultura i narzędzia człowieka mogą się zmienić.
Książki Trudi Canavana takie jak "Gildia magów" - fantastyczny świat, trochę inne spojrzenie na fenomen czarodziei i "złodziei", wciągająca przygoda.
Są to książki, które najbardziej wryły mi się w pamięć z tych fantastycznych, czasem lubię także poczytać horrory.
Na ogół czytam jednak więcej artykułów, książek "pseudonaukowych" i mitologii niż normalnych gatunków (szkoda tylko, że w roku szkolnym mam tak mało czasu :().

PS. Nie dajcie sobie wmówić, że dany autor jest np. szaleńcem. Jeśli ktoś ma jaja aby wypowiedzieć publicznie własne (często bardzo kontrowersyjne) zdanie i poprzeć je sensownymi argumentami to należy takiego człowieka cenić nie wyśmiewać i krytykować. Teorie spiskowe itp. często są nazywane przez "racjonalny" świat ~"sennymi marzeniami narkomanów" jednak należy zadać sobie pytanie dlaczego Ci mądrzy i teoretycznie rozważni ludzie zachowują się tak ofensywnie w stosunku do nowych teorii? Czyżby bali się dotarcia do jakiś ukrytych faktów? Możliwości pociągnięcia "mas" do buntu, do prawdy?
Podchodźcie jednak do każdej teorii sceptycznie (także do faktów) i nie dajcie sobą manipulować bo publiczne skreślanie jakiegoś autora przez ludzi wyższych w hierarchii to nic innego jak manipulacja. I im więcej przeczytacie tym więcej punktów odniesienia zdobędziecie, tym większą wiedzę posiądziecie a wasz świat może zacząć nabierać zupełnie innych barw :)

• 1

Kordylian
  • 466 postów
  • Prawie poeta

Dobra, jeszcze jedno - jeżeli ktoś chce czytać Miecz Prawdy, to niech skończy na "Spowiedniczce" (prawie się wtedy popłakałem; sam nie wiem czy to dlatego, że to koniec cyklu [i wiedziałem, że już nigdy więcej nie będę mógł przeczytać tego z takim samym zapałem, krok po kroku odkrywając kolejne niespodzianki], czy dlatego że zakończenie było takie zajebiste), ewentualnie potem jeszcze "Pierwszej Spowiedniczce" (prequel, ale broń Was Panie Boże przed czytaniem tego na początku). Dalej to już są pomyje. Dlaczego? Bo schemat głównego bohatera tam już jest spełniony, a Goodkind nadal chce go dopchać.

A o jakim schemacie mówię?

1. Jest jakiś bohater z genetycznymi predyspozycjami do bycia kimś ważnym.

2. Na początku swojej przygody spotyka osobnika płci przeciwnej, z którym potem stworzy parę na resztę życia.

3. Perypetie bohaterów, w których główny rośnie w siłę, potężnieje.

4. Bohater sięga ideału, wypełnia swoje zadanie, koniec.

Bo co dalej można zrobić, jeśli koniecznie chce się kontynuować cykl?

a) bohater oddala się do ideału z przyczyn losowych, żeby na koniec książki znów go osiągnąć, co jest bez sensu.

B) bohater przekracza ideał i staje się istotą nadludzką, co także jest bez sensu (taki tam lichy człowieczek, który w końcu może kamehamehą rozwalić pół świata)

c) "i żyli długo i szczęśliwie", a potem zrobić kolejny cykl w tym świecie, tyle że w zupełnie innych czasach i to jest jedyne prawidłowe wyjście. Cykl zakończony jest zakończony i nic tego nie zmieni.

Tolkien w LoTR nie zawarł ani jednego punktu tego schematu, a zakończenie zrobił idealne i jedyne prawidłowe i wg mnie dlatego historia Śródziemia jest perfekcyjna.

Co prawda przeczytałem "Wróżebną Machinę", ale teraz zdecydowałem, że odrzucę tę historię, tak jakby nigdy się nie wydarzyła i nie mam zamiaru czytać kolejnych dwóch książek. Może jeszcze "Regułę Dziewiątek" kiedyś przeczytam, bo to jest zupełnie coś innego.

• 0

0U4lnT.gif

Spoiler

Vesp
  • 121 postów
  • Brąz II
  • Last active: dziś, 18:46
Od siebie gorąco polecam sensację. Nic tak nie trzyma w napięciu jak dobry thriller. Rzucę paroma pozycjami,by rozbić monopol fantasy na tym forum
- "Akta Odessy" Fredericka Forsytha- RFN lata 60, młody niemiecki dziennikarz natrafia na dziennik ocalałego z holocaustu Żyda. Postanowia wytropić odpowiedzialnego sadstycznego komendanta obozu obozu
-"Testament Materese'a" Robert Ludlum- As KGB i najlepszy agent CIA na tropie organizacji zawiązanej przez korsykanskiego magnata,która pociąga za sznurki na całym świecie
-"Ojciec chrzestny" Mario Puzo-tego tytułu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Słyszałem,że jednym z największych możliwych błędów w życiu jest obejrzenie filmu nie przeczytawszy książki
-"Firma" Johna Grishama-młody prawnik świeżo po studiach trafia do najbardziej prestiżowej kancelarii,która okazuje się być mafią
-"Igła" Kena Folleta- niemiecki szpieg dowiaduje się o planowanej inwazji na Normandie
-Dzień Szakala" Frederick Forsyth- komisarz Label tropi tajemniczego Szalaa,którego celem jest zamordowanie Charlesa De Gaulle'a
  • 1

Kordylian
  • 466 postów
  • Prawie poeta

@up Jakoś tak wyszło, że wszystkie gimby i exgimby lubią fantasy :v

I jeszcze spytam - czy ktoś może polecić jakiś dobry kryminał?

• 0

0U4lnT.gif

Spoiler

Vesp
  • 121 postów
  • Brąz II
Polecam "Klub Dantego" Matthew Pearla-
Po Bostonie,intelektualnej stolicy USA, grasuje morderca,który zadaje ofiarą męki żywcem wzięte z piekła Dantego.
PS. Książka powstała przez "Inferno" Brown, a nawet jest opatrzona rekomendacją tegoż to autora
  • 0

Mortyr
  • 832 postów
  • Placementy
  • EUNE Nick:MORTYR1
  • Last active: dziś, 16:25

A klasyka, tj. Agata Christie? :v

• 0

"Ci, którzy nie pamiętają o przeszłości, są skazani na jej powtarzanie." ~George Santayana.

Snîgønas
  • 1 569 postów
  • Spamer Alfa

Jedyne co kojarzę to 12 Prac Herkulesa, które były jako lektura. :v Nie lubię kryminałów/powieści detektywistycznych. :v 

• 0

Vesp
  • 121 postów
  • Brąz II
Ostatnio wpadły mi w ręce dwie książki:"Weteran" Forsytha i "Cztery pory roku" Kinga. Znacie jakieś inne dobre zbiory opowiadań ? Czy te wiedźmińskie są przystępne dla kogoś nieobytego z uniwersum?
  • 0

Snîgønas
  • 1 569 postów
  • Spamer Alfa

Wiedźmińskie, wg. mnie to takie wprowadzenie do tego świata, na pewno bardziej przystępne niż np. GoT Martina. ;)

• 0

MicroAce
  • How2Win
  • 2 postów
  • Unranked
  • Last active: 08 sty 2017 18:01

Wiedźmińskie, wg. mnie to takie wprowadzenie do tego świata, na pewno bardziej przystępne niż np. GoT Martina. ;)

Szczerze, nietypowe stwierdzenie w mojej opinii. Według mnie Pieśń Lodu i Ognia jest mega przystępna, tym bardziej w porównaniu z cyklem Sapkowskiego. Nie wiem, może to jakieś dziwne personalne odczucia, ale książki Martina czytało mi się zdecydowanie łatwiej niż stricte high fantasy w Wiedźmińskich realiach.

Nawiązując jednak bezpośrednio do tematu - nie będę tutaj powielał pozycji jakie już się pojawiły, ale dziwię się że nikt jeszcze nie wspomniał o "Świecie Dysku" Pratchetta - jak dla mnie obowiązkowy materiał dla fana fantasy. Oprócz tego oczywiście Clancy - nie będę wyszczególniał tytułów, bo naprawdę wszystkie są warte przeczytania. Naprawdę gorąco polecam też wszystkie książki George'a Orwella - tutaj jednak wyróżnienie leci zwłaszcza do jednej powieści - "Rok 1984", arcydzieło.

• 0

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych